12 pazdziernik 2003 - dodałem kilka zdjęć, które zaznaczone są pogrubioną czcionką daty wykonania. Jednocześnie chciałbym podziękować Andrzejowi Sławińskiemu z Torunia, którego pomoc sprzętowa pozwoliła na opublikowanie tych zdjęć.


Żagań

[3 sierpień 2000] SU46-011 - niewątpliwie jedna z najlepiej prezentujących się (przynajmniej do niedawna) żagańskich lokomotyw, na tle (może niezbyt malowniczej) nastawni dysponującej w Żaganiu.

Wolsztyn

[16 sierpień 2000] W nocy wszystkie koty są czarne ... SU46-033 w Wolsztynie chwilę po przyprowadzeniu ostatniego wieczornego pociągu osobowego z Poznania .

Hel

[25 sierpień 2000] Spotkanie na końcu mierzei - dwie ex-żagańskie lokomotywy w Helu: SU46-041 i SU46-039 - obie jeszcze z charakterystycznym malowaniem czołownic.

Gubinek

[1 lipiec 2000] Ot po prostu - SU46-048 ze składem piętrowym Bhp, ale w jakże nietypowym miejscu - u końca (lub też na początku) polskiego odcinka niegdysiejszej magistrali Berlin-Wrocław, choć może należałoby raczej napisać Berlin-Breslau.

Stare Juchy

[13 luty 2001] Po prostu uniwersalna ... SU46-010 z pociągiem towarowym Białystok-Zajączkowo Tczewskie opuszcza Stare Juchy. Ten pociąg prowadzony jest również często lokomotywą SU45, na co pozwala dość łagodny profil podłużny linii Ełk-Korsze. Niestety od połowy 2001 roku, a więc z wejściem nowego rozkładu jazdy, kursowanie tego pociągu przesunięto na godziny nocne.

Węgliniec

[7 sierpień 2000] Na początku 2000-go roku SU46 przejęły prowadzenie ruchu towarowego na granicznym odcinku Horka(DB) - Węgliniec(PKP), w związku z poważnymi zastrzeżeniami strony niemieckiej dotyczących lokomotyw ST43 (konkretnie zanieczyszczania przez nie torowiska). Do lokomotywowni w Weglińcu ściągnieto w tym celu kilkanaśscie SU46, między innymi widoczną na zdjęciu 006 z Olsztyna.

Czersk

[23 styczeń 2002] Przyznam bez ogródek - to jedno z moich najlepszych zdjęć. Warto było dla tego ujęcia zrywać się o drugiej nad ranem. Przedstawia jak widać ST44-895 ze składem cystern, oczekującego na podanie wolnej drogi na stacji w Czersku. Pociąg relacji Zajączkowo Tczewskie - Kościerzyna. I może jeszcze parametry naświetlania: czas 8 sekund, przysłona f:8, negatyw: Fuji X-tra ISO400.

IC Wawel z SU45-084

[18 lipiec 2002] Oprócz tego, że w Węglińcu za "towary" wzięły się SU46, to również niemałą rewolucją było skierowanie od bieżącego rozkładu międzynarodowego pociągu IC "Wawel" od Legnicy przez Żagań, Żary do Forst (i dalej przez Cottbus w kierunku Berlina) zamiast dotychczasowej trasy wiodącej "Nadodrzanką". Przyczyną jest katastrofalny stan techniczny niektórych odcinków tej drugiej linii. Ale dzięki temu możemy oglądać takie widoczki jak ten (tu akurat SU45-084 na czele, na wyjezdzie z Żar w kierunku Tuplic).

IC Wawel z SU46-014

[18 lipiec 2002] To również Żary lecz po przeciwległej stronie stacji, czyli wyjezdzie w kierunku Żagania i Węglińca, ale i IC "Wawel" podąża w odwrotnej relacji. Tym razem z SU46-014.

Klimaty Ostbahnu

[maj 2002] Fotka zrobiona z ruszającego ze stacji Wieleń Północny pociągu pośpiesznego "Barnim". Pokazuje co nieco zachowanych klimatów popularnego Ostbahn-u. Choć jak widać - w przeciwieństwie do stanu technicznego niektórych obiektów - natura rozkwita w pełni.

Czersk

[7 marzec 2001] Na zdjęciu widoczny jest ST44-1110 ciągnący skład cystern po estakadzie na krótko przed wjazdem na przęsła nurtowe mostu przez Wisłę w Toruniu. A wydawało się już, że ta lokomotywa wyjeżdzi swoje kilometry na "drzewnianych" pociągach, czyli ciągnąc składy na odcinku Terespol Pomorski - bocznica zakładów celulozowych Frantshach w Swieciu.

Czersk

[3 lipiec 2001] Ta quasi podwójna trakcja, to wynik defektu ST44-208 w Czernikowie, ciągnącego pociąg towarowy relacji Toruń - Płock Trzepowo. Na pomoc wysłano luzem z Sierpca ST44-1111 i tak o to zaprezentował się ten skład w Karnkowie (pomiędzy Lipnem i Skępem).

Wolsztyn - wyjeżdża

[maj 2000] Entuzjastom stalowych szlaków z Polski jak i również z zagranicy raczej nie trzeba tłumaczyć, co takiego niezwykłego znajduje się w Wolsztynie. Jeżeli jednak internauto przypadkiem tego nie wiesz, to polecam zajrzeć na witrynę autorstwa Wojtka Lisa. Bardzo małym przedsmakiem tego co tam można zobaczyć jest prezentowane zdjęcie - przedstawia wyjazd pociągu pośpiesznego "Cegielski" relacji Wolsztyn-Poznań prowadzonego rozkladowo parowozem - tu akurat Pt47-65.

Wolsztyn - wyjeżdża

[10 czerwiec 2000] To urokliwe miejsce znajduje się na nieczynnej linii kolejowej Pruszcz Bagienica-Terespol Pomorski, niedaleko Klonowa. Niegdyś lustro wody znajdowało się kilka metrów niżej niż obecnie, jednak po powstaniu Zalewu Koronowskiego podniosło się na tyle, że sięga niemal stalowej kratownicy. Na moście prezentuje się autobus szynowy SA101-003.

Wabrzezno

[22 maj 2001] Linia kolejowa Wąbrzezno-Wąbrzezno Miasto ma niecałe 3 km długości, jednak na tym odcinku znajduje się kilkadziesiąt skrzyżowań z drogami kołowymi. Najczęściej są to poprostu dojazdy do prywatnych posesji przecinające tor. Niegdyś na tym odcinku kursowały elektryczne wagony silnikowe, dowożące mieszkańców do stacji kolei państwowych (linia Toruń-Iława-Olsztyn), obecnie sporadycznie pojawia się pociąg towarowy, prowadzony trakcją spalinową. Natomiast na zdjęciu widoczny jest pociąg specjalny, zorganizowany przez Joerga Hansella z Niemiec, przy wydatnej pomocy kolegów z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych z Gdyni.

mijanka w Serocku

[16 listopad 2002] Poranna mijanka pociągów w Serocku - z gęstej mgły wyłania się "Chojniczanin" z Chojnic do Inowrocławia.

Sulechów

[30 grudzień 2000] Stacja Sulechów.

Wierzchucin nocą

[31 styczeń 2003] Cokolwiek by nie napisać o Wierzchucinie, to będzie mało. Choć jak na czterokierunkowy węzeł układ torowy jest raczej skromny, to moim skromnym zdaniem, jest to jedno z miejsc, jakie obowiązkowo powinien odwiedzić entuzjasta kolejowych szlaków. Choćby dla takich widoków jak ten - kilkanaście stopni mrozu, skrzypiący pod butami śnieg i SU46-051 z porannym pociągiem do Kościerzyny.

Wierzchucin nocą

[31 styczeń 2003] Ten sam dzień, to samo miejsce, ale pociąg tym razem do Czerska przez Laskowice Pomorskie. Na czele SU42-507, choć nie do końca jestem pewien numeru.

Dwa spalinowe InterCity

[22 luty 2003] Dwa pociągi InterCity prowadzone trakcją spalinową na jednej stacji? Tak się składa, że w Rokitkach IC "Wawel" z Hamburga do Krakowa ma mijanke z pociągiem o tej samej nazwie, ale jadącym w przeciwnej relacji. Tego dnia spotkały się na wschodniej głowicy, a lokomotywy je ciągnące były to odpowiednio SU46-037 oraz SU45-173.
Pedro - jeszcze raz dziękuje za ten prezent !!!

W objęciach mgły

[16 marzec 2003] Spowity w oparach mgły pociąg nr 412 do Szczecinka przed odjazdem ze Stargardu Szczecińskiego. Na czele SU45-105 - ten skład aż do Runowa Pomorskiego jedzie odcinkiem zelektryfikowanym.

Pobudka

[16 marzec 2003] Stacja Runowo Pomorskie o poranku ...

Bez komentarza

[19 lipiec 2003] To zdjęcie miało stać się historyczne, gdy nie będzie już w ruchu żadnych gagarinów ... jednak zastąpienie widocznego semafora kształtowego świetlnym sprawiło, że stało się historyczne już kilka tygodni po jego wykonaniu :( .


Strona główna

Wyślij wiadomość

Przed wysłaniem wiadomości
''_TOWYTNIJ_''   usuń z adresu